Vav Sembolünün Mistik Etkilerini Biliyor musunuz?
Vav Sembolünün Mistik Etkilerini Biliyor musunuz?
By mistik dükkan - 24 Haziran 2017

Vav – İlahi Aşkın Sembolü 

Son yıllarda mistik takılara, kıyafetlere, çalışmalara ve dekorasyona olan ilgi tüm dünyada hızla artmaktadır. Bunun temelinde ruhsal gücün etkilerinin yeniden keşfedilmesi olduğu kadar iç dünyamızı dışarda gösterme özgürlüğü ve cesareti de etkili olmuştur.

Bugünlerde kolyeden bilekliğe kadar birçok takı türünde sıklıkla gördüğümüz Vav harfi oldukça şık ve gizemli duruyor. Bu nedenle birçok kişi de bu harfleri takı olarak kullanmayı seviyor. Peki, tam olarak nedir bu Vav? Ne anlam taşıyor sizin için araştırdık.

Vav harfini taşıyanların, sonsuz neşe ve huzur bulacaklarına, iç sıkıntılarından ve rahatsızlıklarından kurtulacağına inanılır. Gücü temsil eden Vav harfini taşıyanların, dokundukları her işte bolluk bereket bulacaklarına inanılıyor.

 

Vav Sembolünün  Genel Etkileri:

Vav harfi sadece İslam Âleminin değil, tüm dünyada ilgi gören özel bir sembole dönüşmüştür. Yurt dışı satışlarımızın büyük bir çoğunluğu, özellikle Amerika satışlarımızda bu sembole olan ilgi hem şaşırtıcı hem de gurur vericidir.

 

Vav özellikle hat sanatının göz bebeği. Bir hattatın hattat olabildiğinin kanıtıdır.

VAV adı söylenmeye bile çekinilen bir gizli sır, bir ağır emanet gibi kalpte saklanan, kalbe hayat veren müstesna sevgilinin sembolüne dönüşmüştür.

Parmaklarının ucunda gözlerinin ufkunda bir kıvrım bir dokunulası hayal gibi durur bir hattatın.. Onu bir kavrayabilse bir karalayabilse.. Ah o VAV hattatın halini bilse kendi gelir esas duruşta bekler, çiz beni der, yaz beni.. Beni yazdığın kadar uzun olsun yolun, beni yazdığın kadar güzel..

Vav ki en büyük sevdasıdır bir hattatın.. Vav ki özetidir hayatın..

Anne karnında bir bebek, secdede bir kul, son nefeste sonsuz bir huzurdur.

Vav her dem baş tacıydı hattatların. İlk öğretilen, ilk öğrenilen harf O

O yazılsa gelir peşinden diğerleri.. Çünkü o harf ki her kelimeyi birleştiren bir araya getiren harfti. Bir çengel gibi ayrı duran kanatları, hatları, sanatları sımsıkı birleştiren bir çengel.  Rahlenin önünde heyecanla ustalık payesi bekleyen bir talebenin imtihanıdır VAV.. Çekilmesi en zor harf olduğundandır bu. Çok maharet, çok sabır isteyen bir harf..

Ebced hesabında 6 demektir VAV. 6 Amentü’sü insanın.. 6 yaradılış hikayesi koca kainatın.. ve bundandır kainatı temsil etmesi VAV’ın ..

Anne karnında bir insan sureti ya da en derin duygularla acizlik makamında kul silueti Vav.. Çileyle yoğrulmuş bir kulun edeple eğilişi, alnını secdeye sabitleyişi “O” olup sonsuzluğa uzanışı.. Hepsi onunla müsemma VAV..

Gönlü Rabbe yakın kullar O’na yakınlıkları nispetinde, Allah’tan “O” diye bahsetmişlerdir. Allah adı içten gelen derin bir olukla “HU” olmuş ve Yaratıcıyı temsil etmiştir yani “O” kutsal zamirin yerini tutmak sadece bir harfe Vav’a nasip olmuştur..

İnsan Vav şeklinde doğar,
bir ara doğrulunca kendini elif sanır..
İnsan iki büklüm yaşar, oysa en doğru olduğu gün ölmüştür.
Kulluğun manası Vav’dadır, Elif uluhiyetin ve ehadiyetin simgesidir.

O yüzden Lafz-ı ilahi Elifle başlar. Elif kâinatın anahtarıdır, Vav
kâinattır.

Rabbi Vav gibi mütevazı olsun ister kulları.  İnsan iki büklüm olunca rahat eder ana karnında.
Boylu boyunca uzansa da kim rahattır  mezarında?

Vavın elifle münasebeti ne kadar iyiyse, kâinatın dengeside o kadar düzgündür.

Manayı bilmeyenler Vav diyemez vay derler..
Buna anlamca vaveyla denir. Yani Vav olamadıkları için feryat edenlerin halidir.

Vav harfi yemin harfi olarak da bilinir. Kur’an da yemin ile başlayan 17 sure var. Sadece başlarda değil 7 yerde de sure ortalarında Vav’la başlayan yeminler vardır. Vav görünce durmak gerekir, dikkat etmek gerekir bunun için. Vav’ların işaret ettiği mesleklerde dikkatli olun denir,  Vav harfiyle başlayan iş ve meslekler ağır sorumluluk gerektiriyor. Vezirlik, Valilik, Velilik, Vekillik, Vasilik, Vakıf, Veled, Valid, Vaad gibi.

İnsan sperm halinde, anne karnında ve doğduğunda Vav şeklindedir. İnsanın tesbih ve zikir halindeki duruşunu andırır.

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir